MENU
+420 739 314 265

PP – Postava Průvodce

Praha ho obklopovala a obklopuje neustále. Od narození, na každém kroku, dosud. Mnoho lidí může být fascinováno Prahou, málokdo z nich jí je však tak blízko. Pan Průvodce

Do svých sedmi let bydlel Libor Peprný přímo na Václavském náměstí, v jeho dolní části. Mateřskou školu navštěvoval v Platýzu na Starém Městě. Dodnes si pamatuje pohled z oken šatny na kostel sv. Martina ve zdi. Školu základní pak absolvoval na Uhelném trhu blízko kostela sv. Havla.

Na prvním stupni se s rodinou přestěhoval k náměstí Republiky. S oblibou říkal, že bydlí sice na Novém Městě, ale okna má na staroměstskou stranu. Odtud se každý den vydával pěšky do školy. Buď ulicí Dlouhou přes Staroměstské náměstí, nebo Celetnou a Ovocným trhem kolem Stavovského divadla. Dodnes si pamatuje, jak si pro štěstí před důležitými testy cestou plácal se lvem stojícím před vchodem do Karolina.

Protože základní škola nedisponovala školní jídelnou, byl nucen každý den docházet do téměř kilometr vzdálené budovy, u které byla i školní družina. Přes kostel sv. Jiljí, Karlovou ulicí až k patě Karlova mostu. Odtud jen pár kroků ulicí Křižovnickou naproti Klementinu. Tam, kde nyní stojí jeden z nejdražších hotelů v Praze Four Seasons běhal po hřišti, schovával se za stromy a byl fascinován pohledem na Pražský hrad.

Na střední škole si přivydělával např. v Židovském muzeu, kde stál před Staronovou synagogou a kontroloval lístky, zval turisty na koncerty do několika koncertních síní v centru či ve večerních hodinách rozdával letáky do rockového klubu sídlícím v dnešním Slovanském domě.

Vysoká škola také nebyla daleko, a tak šel častokrát pěšky do školy i zpět. Zvláště cesty ze školy domů byly atraktivní, protože ho vždy v dálce vítala Prašná brána, která ho upozorňovala na to, kde je jeho domov.

Na vysoké škole spolupracoval se základní školou v Karmelitské ulici a s jejími žáky několik let začal poznávat kouzla Malé Strany. Pátek co pátek s nimi chodil do věží, do paláců, na výstavy či na Pražský hrad. Pracoval externě i s Uměleckoprůmyslovým muzeem, kde prováděl školní skupiny. Obě instituce sídlí kousek od sebe – jedna na Malé Straně, druhá na Starém Městě. 

Po škole začal pracovat pro Hlavní město Praha. Na personálním odboru se věnuje vzdělávání zaměstnanců. Z okna jeho první kanceláře měl přímý výhled na Týnský chrám na Staroměstském náměstí. Nyní sedí na Jungmanově náměstí u nejvyššího kostela Panny Marie Sněžné. Vyzkoušel si bydlení u Národního divadla, potom v srdci Malé Strany a nyní zakotvil pár kroků od Strahovského kláštera na Pohořelci. Do práce chodí přes Pražský hrad, Petřín nebo Letenské sady. Každý z šesti mostů v centru Prahy stojí za to.   

Mnoho lidí může být fascinováno Prahou. Málokdo z nich jí je však tak blízko.